Pomnik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie

Usytuowany w Warszawie na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego pomnik nazwano Ławeczką Williama Heerleina Lindley’a, twórcy unikatowego w skali światowej systemu wodno-kanalizacyjnego Warszawy.

Pomnik_Williama_Heerleina_1

William Heerlein Lindley był kontynuującym tradycje rodzinne angielskim inżynierem, który na przełomie XIX i XX wieku zajmował się projektowaniem i realizacją infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w wielu miastach Europy, choćby w Pradze, Łodzi czy Warszawie [1].

Lindsley nie był bezpośrednio związany z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie (organizacja powstała siedem lat po jego śmierci), trzeba jednak podkreślić, że zrealizowany przez niego na terenie stolicy architektoniczno-inżynierski projekt, stał się niejako mitem założycielskim przedsiębiorstwa, a on sam jego symbolicznym ojcem założycielem. Pierwszą datą w udostępnionym na stronie internetowej kalendarium spółki jest zresztą 1881 rok, gdy podpisano umowę pomiędzy warszawskim Zarządem Miasta a Williamem Heerleinem Lindley’em, której przedmiotem było wybudowanie stołecznego systemu wodociągów i kanalizacji. Tymczasem dopiero 1 stycznia 1924 roku oficjalnie powołano odrębne przedsiębiorstwo zarządzające całą infrastrukturą [2]; pod nazwą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji funkcjonuje do dziś.

Nieopodal głównej siedziby przedsiębiorstwa (pl. Styrankiewicza 5) znajduje się miejsce o szczególnym znaczeniu dla całego systemu. Jest to uruchomiona w 1886 roku Stacja Filtrów [3], czyli zespół obiektów inżynierskich służących oczyszczaniu i uzdatnianiu wody. Załączony film przybliża ich historię i funkcje.

Stacja Filtrów nadal funkcjonuje – jest to najstarszy czynny obiekt tego typu na świecie [4]. Posiada też wyjątkowe walory estetyczne i architektoniczne. Te i inne elementy sprawiły, że miejsce to traktuje się jako dziedzictwo kulturowe Warszawy; w 2012 roku na mocy rozporządzenia Prezydenta Bronisława Komorowskiego stało się ono pomnikiem kulturowym [5].

7 maja 2011 roku, na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego odsłonięto pomnik Williama Heerleina Lindley’a w formie ławki z opartą o nią postacią inżyniera. Postać wykonano z brązu, zaś ławeczkę utworzono w dwóch pomp i rur wodociągowych.

Jak wyjaśnił prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Henryk Brzuchacz, ławeczka jest formą upamiętnienia jubileuszu 125 lat istnienia przedsiębiorstwa i jego założyciela: Williama Heerleina Lindleya [6] *

Wzniesienie pomnika połączono z uruchomieniem utworzonego w tym miejscu Multimedialnego Parku Fontann. Odbyło się plenerowe przedstawienie „Magia żywiołów” z udziałem aktora Olgierda Łukaszewicza. Całość uroczystości zwieńczył pokaz sztucznych ogni. Wśród gości wydarzenia było wiele znanych osób, w tym wspomniany prezes zarządu, a także  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz [7].

Pomnik-ławeczka pełni ważną funkcję społeczną. Jest na przykład miejscem spotkań, o czym może świadczyć udostępniona w internecie poniższa informacja:

Z okazji dnia naszych maluchów zapraszam rodziców wraz ze swoimi pociechami na bajkowy spacer po zaułkach staromiejskiej dzielnicy, kryjącej niezwykłe historie naszego miasta.
Spotykamy się w sobotę, 3 czerwca 2017 r. przy Ławeczce W. Lindleya, w okolicy fontann. Spacer przewidziany jest na około 1,5h [8].

Pomnik przyciąga też zakochanych, którzy trwałość swojego uczucia uwieczniają przypinając do szczebli ławki „kłódki niezapominajki” [9].

* Jak jednak wspomniano, w 1886 roku (125 lat przed 2011 rokiem) przedsiębiorstwo jeszcze nie istniało, a Lindley nie był jego założycielem.



metryczka pomnika

  • lokalizacja: Skwer I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego, Warszawa
  • odległość od organizacji: ok. 4,5 km od siedziby (pl. Styrankiewicza 5)
  • data utworzenia: 7 maja 2011 r.
  • inicjatorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie oraz miasto stołeczne Warszawa
  • wykonawca: Norbert Sarnecki, Anna Juchowicz-Sarnecka
  • materiał: brąz (postać, ławka), żywica syntetyczna (woda z pomp)
  • gabaryty: wysokość postaci – 215 cm
  • napis: „William Heerlein Lindley, 1853-1917, twórca warszawskich wodociągów”


o

o

przypisy:
[1] https://puszka.waw.pl/pomnik_lindleya-projekt-pl-1900.html
[2] https://www.mpwik.com.pl/view/nasza-historia
[3] tamże
[4] https://tech.wp.pl/filtry-lindleya-w-warszawie-jedyny-taki-obiekt-na-swiecie-6034819575792769a
[5] http://www.prezydent.pl/archiwum-bronislawa-komorowskiego/aktualnosci/wydarzenia/art,2110,zespol-stacji-filtrow-williama-lindleya-w-warszawie-pomnikiem-historii.html
[6] https://puszka.waw.pl/pomnik_lindleya-projekt-pl-1900.html
[7] http://www.lindleiana.pl/index.php/news/list/News_page/10?PHPSESSID=865cd252b2756c9e9e3edfbf18fe5d08
[8] http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Warszawa/1,43,410935,Zaulek-pelen-Warszawskich-Legend–spacer-dla-najml.html
[9] http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/smartfony/2015/10/xperia-z5-vs-moto-x-style-vs-galaxy-s6-edgeplus.aspx

zdjęcie pozyskano z serwisu Wikipedia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81aweczka_Williama_Heerleina_Lindleya_w_Warszawie

Dodaj komentarz